
Projekt instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji
Wykonamy projekt instalacji ciepłej wody użytkowej. Zapraszamy do współpracy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe które w ramach ograniczenia niskiej emisji oraz dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców planują demontaż przepływowych kotłów gazowych w swoich budynkach. Więcej informacji na temat inwestycji od strony formalnej dostępne na stronie ciepło dla Krakowa.
- Inwentaryzację budowlaną istniejącego budynku
- Projekt instalacji centralnej ciepłej wody (c.w.u.)
- Projektu przebudowy lub rozbudowy węzła wymiennikowego uzgodnionego w MPEC Kraków
- Projekt sieci i przyłącza ciepłowniczego wraz z wszystkimi uzgodnieniami
- Projekt budowlany rozbiórki instalacji gazowej
Podczas inwentaryzacji sprawdzimy czy lokalizacja i ilość przyborów pokrywają się z projektami archiwalnymi a także wyznaczymy możliwe trasy prowadzenia rurociągów. Standardowo są dwie możliwości prowadzenia pionów instalacyjnych: w klatkach schodowych i w szachtach spalinowych.
Pion c.w.u. w szachcie spalinowym
Zalety:
- Bliska odległość do przyborów, taka sama jak w przypadku zdemontowanego kotła
- Brak widocznych elementów instalacji
Wady:
- Nie zawsze technicznie możliwe do wykonania z uwagi na szachty które mogą nie schodzić do piwnicy. Wykonanie przewiertów jest kosztowne i nie zawsze udaje się trafić do szachtu. W tym wypadku pozostaje rozkucie ściany na parterze.
Pion c.w.u. na klatce schodowej
Zalety:
- możliwość podłączania użytkowników niezależnie od zgody wszystkich mieszkańców w danym pionie.
- dostęp do instalacji w trakcie eksploatacji
Wady:
- Większa odległość od przyborów (norma dopuszcza odległość w której pojemność rury bez cyrkulacji wynosi 3l. Dla rurki 15×1,0 jest to ok 20m)
- Rury prowadzone po wierzchu ścian w mieszkaniach
Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie pionu w klatce schodowej do której przylegają łazienki, rozwiązanie to łączy zalety i eliminuje wady obu rozwiązań
Kilka słów o centralnej ciepłej wodzie użytkowej. Wymiana sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej w blokach to inwestycja w środowisko, komfort i bezpieczeństwo. Likwidacja przepływowych kotłów gazowych ogranicza poziom niskiej emisji w miastach co bezpośrednio wpływa na zdrowie społeczeństwa. W trakcie lata gdy nie ogrzewamy budynków tysiące GJ odpadowego ciepła powstałego z produkcji energii elektrycznej marnuje się. Połączenie sieci ciepłowniczej poprzez wymiennik z instalacją ciepłej wody użytkowej w budynkach pozwala rozwiązać oba te problemy (niskiej emisji i marnowania energii w lecie). Instalacja centralnej ciepłej wody wpływa również korzystnie na życie poszczególnego mieszkańca. Po pierwsze poprawia komfort, wygodę i oszczędność ponieważ woda będzie ciepła nawet przy minimalnym przepływie. Po drugie pozbycie się gazu palnego z łazienki wpływa na bezpieczeństwo.
Powrót do Oferty